Cukrzyca a wolne gojenie ran: wadliwe egzosomy i skuteczne strategie pielęgnacyjne

Ze względu na zmiany zwyrodnieniowe spowodowane nadmiarem cukru, skóra u diabetyków jest cieńsza i bardziej podatna na zranienia. Dlaczego jednak te rany goją się tak wolno? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj przyczyny.

Egzosomy – cząsteczki odpowiedzialne za gojenie się ran

Egzosomy są to cząsteczki przekaźnikowe, które odpowiadają za prawidłowe rozpoczęcie procesu gojenia się rany. Produkowane są przez keratynocyty – komórki biorące udział w procesie regeneracji skóry. U cukrzyków, egzosomy są wadliwe. Co to oznacza w praktyce? Egzosomy, które funkcjonują prawidłowo, przenoszą sygnał o stanie zapalnym do makrofagów. Makrofagi, są komórkami żernymi, które odpowiadają za niszczenie drobnoustrojów, regulację stanu zapalnego oraz destrukcję wadliwych komórek. Przy prawidłowej komunikacji egzosomów, makrofagi rozpoczynają walkę ze stanem zapalnym. U cukrzyków natomiast, ta komunikacja jest zaburzona, w związku z czym makrofagi cały czas utrzymują stan zapalny. Nadmierny stan zapalny przekłada się natomiast na nie możliwość prawidłowego zagojenia się ran.

Długo utrzymujący się stan zapalny u diabetyków – przyczyny i skutki

Wadliwe egzosomy, zostały przez amerykańskich naukowców nazwane diaegzosomami. Czym różnią się one od prawidłowo funkcjonujących cząsteczek? Przede wszystkim mają inną zawartość składników takich jak: białka, lipidy oraz RNA. Zmieniona budowa wpływa więc na działanie tych cząsteczek, ale ważne jest też, że organizm diabetyków, nie dość, że produkuje wadliwe egzosomy, to jeszcze wytwarza ich dużo mniej, niż organizm zdrowego człowieka. Kumulacja tych czynników sprawia, że stan zapalny utrzymywany jest przez długi czas i samoistne zagojenie się rany jest w zasadzie niemożliwe. W związku z tym, cukrzycy bardzo często zmagają się trudno gojącymi się ranami, np. owrzodzeniami. Badania nad zapanowaniem nad diaegzosomami trwają i mogą okazać się przełomowe w walce z negatywnymi skutkami cukrzycy. Póki co, diabetycy muszą nadal zmagać się z powikłaniami choroby i szczególnie dbać o odpowiednią pielęgnację powstających ran.

Rany u diabetyków – jak je pielęgnować?

Trudno gojące się rany to ogromny problem. Źle pielęgnowana, zainfekowana rana może doprowadzić nawet do amputacji kończyny. Trzeba mieć też świadomość, że nawet jeśli stadium rany nie jest tak poważne, to sam fakt długotrwałego występowania, sprawia ból i przyczynia się do dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Aby uniknąć problemu, należy pamiętać, że rany u cukrzyków powinny być szczególnie pielęgnowane. Regularne zmiany opatrunków i utrzymywanie wilgotnego środowiska, sprzyjającego gojeniu się, powinno być rutyną wspomagającą proces regeneracji. Na trudno gojące rany warto również stosować specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Seria Vulnamin jest dla cukrzyków ogromną pomocą. Preparaty posiadają specjalnie opatentowaną formułę, której bazę stanowią kwas hialuronowy oraz kompozycja aminokwasów. Preparaty redukują stan zapalny oraz przyspieszają produkcję nowych naczyń krwionośnych. Ich stosowanie ułatwia gojenie się ran, a przede wszystkim, jest w pełni bezpieczne dla pacjentów. Poznaj całą serię produktów Vulnamin, klikając tutaj.

MASZ PYTANIA? CHCESZ WIEDZIEĆ JAKI VULNAMIN WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS! 

Blank Form (#1)

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? NAPISZ DO NAS:

[oxy-fluent-form ct_sign_sha256='74090079e6abc68ea7a7bee1ec670f3d92f63e869a9b2493affe210ae14baae9' ct_options='{"ct_id":4,"ct_parent":2,"selector":"-fluent-form-183-6","original":{"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-el-form-control_typography_font-family":{"0":"global","1":"Text"},"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-family":"Josefin Sans","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_text-transform":"uppercase","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-size":"20","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_background_color":"color(5)","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_color":"#ffffff"},"activeselector":false}'][/oxy-fluent-form]
Wyłączny dystrybutor Vulnamin w Polsce
BD Aesthetic Sp. z o.o.
ul. Modlińska 335e, 03-151 Warszawa
+48 22 290 68 70
biuro@bdaesthetic.com
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.