Szczepienie, czy dezynfekcja? Jak skutecznie uniknąć zakażenia tężcem?

Statystycznie na tężec umiera co 4 osoba, u której doszło do zakażenia. Na szczęście istnieją skuteczne metody, chroniące organizm przed tężcem. W artykule opisujemy, czym jest tężec, jak go rozpoznać, kiedy należy się szczepić oraz jak odpowiednio dezynfekować rany, by uniknąć zakażenia.

Tężec – czym jest i w jaki sposób można się nim zakazić?

Tężec jest chorobą zakaźną o podłożu neurologicznym. Do zakażenia dochodzi poprzez dostanie się do organizmu bakterii beztlenowych – Clostridium tetani – powszechnie nazywanych “laseczkami tężca”. Tężec rozprzestrzenia się w organizmie bardzo szybko. Przebieg choroby jest ostry i w najgorszym wypadku – śmiertelny. Bakterie wywołujące tężec mogą znajdować się praktycznie wszędzie: w kurzu, w błocie, w glebie (zwłaszcza w miejscach, w których jest ona wymieszana ze zwierzęcymi odchodami) oraz w przewodzie pokarmowym ssaków (zwłaszcza koni). Tężec nie jest chorobą zaraźliwą, natomiast bardzo łatwo można się nim zakazić. Wystarczy małe skaleczenie i kontakt z nośnikiem laseczek tężca, by organizm został zainfekowany. Zarodniki dostają się do środka przez otwartą powłokę skórną (np. ranę ciętą, otarcie lub ugryzienie przez zakażone zwierzę). Następnie zaczynają wytwarzać neurotoksyny, które negatywnie oddziałują na system nerwowy i powodują destrukcję jego funkcjonowania.

Tężec – jak go rozpoznać, czyli symptomy zakażenia

Chociaż przebieg choroby całościowo jest ciężki, to pierwsze jej symptomy pojawiają się dopiero ok. 2-3 tygodni od momentu zakażenia. Diagnozę zawsze musi postawić lekarz, a pierwsze symptomy wskazujące, że natychmiast powinniśmy się do niego udać, to:

  • niepokój,
  • szczękościsk,
  • silne napięcie mięśniowe,
  • bolesne skurcze mięśni,
  • potliwość,
  • utrudnione oddychanie,
  • prężenie mięśni grzbietu,
  • mrowienie w okolicach rany.

Tężec leczy się poprzez podawanie antybiotyków oraz  immunoglobuliny tężcowej.

Szczepienie przeciw tężcowi – kiedy jest konieczne?

Toksid tężcowy (anatoksyna) to szczepionka przeciwtężcowa. Jest ona wykonywana obowiązkowo u dzieci i młodzieży. Podaje się ją w 5 dawkach, w określonym odstępie czasu. Ostatnia dawka przypada na 19 rok życia. Działanie szczepionki polega na tym, że wytwarza ona w organizmie surowicę, która stanowi zabezpieczenie przeciw rozwojowi laseczek tężca. Szczepionka stanowi najsilniejszą ochronę przed zakażeniem, jednak żeby była w pełni skuteczna, należy powtarzać ją co 10 lat, licząc od momentu podania ostatniej dawki. Lekarz może również zalecić przyjęcie szczepionki zapobiegawczo w sytuacjach, w których doszło do bardzo mocnego zanieczyszczenia rany lub po ugryzieniu przez obce zwierzę.

Dezynfekcja ran – podstawowa ochrona przed tężcem.

Dokładne oszczyszczenie i zdezynfekowanie rany jest etapem niezbędnym do ochrony przeciw zakażeniu tężcem. Ranę należy oczyścić tak, by nie doprowadzić do uszkodzenia zdrowych tkanek i nie wywołać dodatkowych powikłań. Nieodpowiednia dezynfekcja może wywołać działania niepożądane, m.in. wysuszenie rany. Do odkażenia nie należy używać środków, które kiedyś były popularne, tj.: spirytusu, jodyny i wody utlenionej. Dezynfekcja powinna być delikatna, bezbolesna i przede wszystkim skuteczna. Jakie środki będą pomocne? Przede wszystkim:

  • specjalny płyn antyseptyczny,
  • preparat do gojenia ran, np. Vulnamin Cream.

Składniki kremu Vulnamin (formuła zawierająca kwas hialuronowy i specjalnie dobrane aminokwasy) wykazują działanie przeciwzakaźne, a także utrzymują odpowiednio wilgotne środowisko, sprzyjające gojeniu się rany. Kwas hialuronowy zapewnia warstwę ochronną w miejscu uszkodzenia, a aminokwasy stymulują produkcję kolagenu oraz szybsze wytwarzanie nowych tkanek. Vulnamin Cream doskonale sprawdza się również na trudno gojące się rany, takie jak przetoki, czy owrzodzenia.

MASZ PYTANIA? CHCESZ WIEDZIEĆ JAKI VULNAMIN WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS! 

Blank Form (#1)

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? NAPISZ DO NAS:

[oxy-fluent-form ct_sign_sha256='74090079e6abc68ea7a7bee1ec670f3d92f63e869a9b2493affe210ae14baae9' ct_options='{"ct_id":4,"ct_parent":2,"selector":"-fluent-form-183-6","original":{"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-el-form-control_typography_font-family":{"0":"global","1":"Text"},"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-family":"Josefin Sans","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_text-transform":"uppercase","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-size":"20","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_background_color":"color(5)","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_color":"#ffffff"},"activeselector":false}'][/oxy-fluent-form]
Wyłączny dystrybutor Vulnamin w Polsce
BD Aesthetic Sp. z o.o.
ul. Modlińska 335e, 03-151 Warszawa
+48 22 290 68 70
biuro@bdaesthetic.com
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.