Skóra kobiety po menopauzie – jak się zmienia?

Okres menopauzy to największy, obok czasu dojrzewania, etap życia kobiety. Liczne zmiany hormonalne pociągają za sobą nie tylko efekty zdrowotne, ale i urodowe. Skutki procesów wewnątrzwydzielniczych odbijają się na kondycji skóry, która staje się silniej podatna na uszkodzenia mechaniczne i warunki środowiskowe. Jak się zmienia skóra kobiety po menopauzie? Jakie są skórne objawy menopauzy? Jak zadbać o skórę kobiety po menopauzie? Odpowiadamy!

Od czego zależy wygląd skóry i jak ma się do tego czynność endokrynna?

Skóra jest największym narządem ludzkiego organizmu stanowiącym swoistą barierę ochronną. Zabezpiecza bardziej wrażliwe organy przed niekorzystnymi warunkami środowiska, utratą wilgoci, a także wnikaniem bakterii, wirusów oraz grzybów. Wygląd skóry uzależniony jest od wielu czynników, wśród których wyróżnić można:

  • wystawianie jej na promieniowanie ultrafioletowe;
  • predyspozycje genetyczne i związaną z nimi podatność na przedwczesne starzenie skóry i zapadalność na choroby powłok ciała;
  • wiek;
  • funkcjonowanie wewnątrzwydzielnicze.

Steroidowe hormony płciowe istotnie wpływają na kondycję cery. Widać to m.in. w trądziku zaostrzającym się na początku cyklu miesiączkowego, czy w promiennym wyglądzie ciężarnych pań. Jednak hormony potrafią także nieść negatywne skutki dla wyglądu. Wiele kobiet zastanawia się więc, jak się zmienia skóra kobiety po menopauzie.

Objawy menopauzy widoczne na skórze

Okres menopauzy to czas, w którym znacznemu obniżeniu ulegają poziomy hormonów płciowych kobiet — estrogenów oraz progesteronu. Czas przekwitania przypada na 45-55 rok życia i odbija się na ogólnym stanie zdrowia. Moment przekwitania uwarunkowany jest genetycznie, bez wpływu pozostają tutaj przebyte ciąże, stosowane preparaty antykoncepcyjne, status materialny czy rasa. Co ciekawe jednak zaobserwowano, że kobiety nałogowo palące tytoń przekwitają w nieco wcześniejszym wieku. Taki stan z zachwianą równowagą hormonalną indukuje łatwo zauważalne rezultaty — skóra kobiet po menopauzie szybko traci nawilżenie, wiotczeje, pokrywa się zmarszczkami oraz łatwo ulega uszkodzeniom i podrażnieniom. Stan menopauzy sprawia, że naturalna bariera hydrolipidowa skóry ulega zachwianiu. Okolice ust, brody, klatki piersiowej i brzucha mogą pokryć się nadmiernym owłosieniem (tzw. hirsutyzm), a ich przetłuszczanie się staje się nasilone.

Inne objawy menopauzy

Ważnym dla pań efektem menopauzy jest pogorszenie kondycji włosów. Estrogeny pozwalają wydłużyć fazę wzrostu włosa, a ponieważ w czasie menopauzy ich poziom radykalnie się zmniejsza, to obserwuje się zjawisko atrofii mieszków włosowych owłosionej skóry głowy. Przejawia się to wypadaniem włosów, ich ścieńczeniem oraz przerzedzeniem. Kolejny wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na skórę głowy to łysienie i cofanie się linii włosów znad czoła. Takie zmiany szczególnie często pojawiają się na okolicach kości ciemieniowych, a mogą rozlewać się nawet na części szczytowe czaszki.

Czas przekwitania powszechnie kojarzony jest z pojawianiem się uderzeń gorąca — przejawiają się one, między innymi, występowaniem rumienia na twarzy. Stanowi on, oprócz ryzyka wykwitów naczyniopochodnych, szansę na pojawienie się trądziku różowatego. Menopauza to okres, gdy w skórze osłabiona jest produkcja kolagenu. Okazuje się, że pierwsze 5 lat przekwitania skutkuje utratą nawet 35% kolagenu skórnego. Obniża się także ilość glikozaminoglikanów — substancji wiążących wodę, co skutkuje utratą wilgoci naskórka oraz zmniejszeniem elastyczności powłok ciała.

Skóra kobiety po menopauzie a pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Menopauza jest złym okresem dla skóry. Utrata elastyczności powoduje pojawianie się pierwszych zmarszczek, pojawiają się szpecące rumienie i zmiany bliznowate. Skóra kobiety po menopauzie wymaga więc specjalistycznego wsparcia, a pielęgnację jej warto planować kompleksowo i holistycznie. Istotne jest dostarczanie niezbędnych aminokwasów w diecie — stanowią one budulec białek, w tym tych odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry oraz jej elastyczność. Ponadto podaż aminokwasów wspiera regenerację uszkodzeń mechanicznych. Aby zapewnić swojej skórze wsparcie od wewnątrz i wesprzeć jej odbudowę, warto sięgnąć po specjalistyczny preparat Amino-Ther pro, którego formuła wspiera funkcjonowanie komórek organizmu i przeciwdziała starzeniu się skóry.

 

Przesuszenie skóry, jej wiotkość oraz zmarszczki mimiczne wynikające z osłabienia struktur podporowych skóry wymagają specjalistycznej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Aby w naturalny sposób stymulować skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz poprawić jej ukrwienie, warto stosować Vulnamin cream oraz Vulnamin spray. Obydwa preparaty, opierające się na stymulującym dla komórek skóry działaniu hialuronianu sodu oraz aminokwasach, skutecznie przeciwdziałają zmarszczkom, a także uelastyczniają i zapewniają zwiększoną odporność na niekorzystne warunki środowiska oraz uszkodzenia mechaniczne.

Bibliografia:

  1. https://bdaesthetic.com/produkt/vulnamin-spray/
  2. https://bdaesthetic.com/produkt/vulnamin-cream/
  3. https://bdaesthetic.com/produkt/amino-ther/
  4. Dorota Wojnowska, Maria Juszkiewicz-Borowiec, Grażyna Chodorowska, Wpływ menopauzy na starzenie się skóry, http://nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/Prace%20licencjackie%20i%20magisterskie/Wplyw%20menopauzy%5B1%5D.pdf, dostęp z dnia 28.10.2022
  5. Amelia Lizak, Izabela Załęska, Aleksandra Matuła, Monika Wilk, Molekularne mechanizmy starzenia się skóry w okresie menopauzy, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2019.2-6.pdf, dostęp z dnia 28.10.2022
  6. Liliana Resich-Kozieł, Kornelia Niemyska, Rodzaje oraz przyczyny  starzenia się skóry, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/02/ke2020.1-1.pdf, dostęp z dnia 28.10.2022

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? NAPISZ DO NAS:

[oxy-fluent-form ct_sign_sha256='74090079e6abc68ea7a7bee1ec670f3d92f63e869a9b2493affe210ae14baae9' ct_options='{"ct_id":4,"ct_parent":2,"selector":"-fluent-form-183-6","original":{"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-el-form-control_typography_font-family":{"0":"global","1":"Text"},"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-family":"Josefin Sans","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_text-transform":"uppercase","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-size":"20","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_background_color":"color(5)","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_color":"#ffffff"},"activeselector":false}'][/oxy-fluent-form]
Wyłączny dystrybutor Vulnamin w Polsce
BD Aesthetic Sp. z o.o.
ul. Modlińska 335e, 03-151 Warszawa
+48 22 290 68 70
biuro@bdaesthetic.com
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.