Rana pooperacyjna? Tych błędów unikaj, by nie spowolnić procesu gojenia.

Wyjście ze szpitala nie jest równoznaczne z zakończeniem procesu leczenia. Muszą o tym pamiętać szczególnie pacjenci, którzy przeszli operację. Okres rekonwalescencji wymaga od nich wyjątkowego zadbania o siebie. Jakich błędów unikać, by rana po operacji goiła się w dobrym tempie i bez problemów? Przeczytaj nasz artykuł.

Powrót do pracy zbyt szybko po operacji

W trakcie rekonwalescencji, niektórzy pacjenci doświadczają presji powrotu do pracy. Pomimo chęci podjęcia obowiązków służbowych i pozornej sprawności, należy jednak pamiętać, że organizm potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, żeby w pełni wyzdrowieć. Wczesny powrót do pracy może prowadzić do obciążenia rany i pogorszenia stanu zdrowia. Warto zrozumieć, że dłuższa nieobecność w pracy jest zalecana, a decyzję o powrocie podejmuje lekarz podczas kontroli pooperacyjnej.

Aktywność fizyczna – popadanie w skrajność

Odpowiedni balans między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem stanowi ważny element rekonwalescencji po operacji. Zbyt szybki powrót do intensywnego wysiłku może negatywnie wpływać na organizm, ale również całkowity brak ruchu jest niewskazany. Podejmowanie aktywności fizycznej zawsze należy konsultować ze specjalistami. Lekarz lub fizjoterapeuta doradzą, jaki stopień wysiłku jest wskazany w obecnym stanie zdrowia. Trzeba mieć świadomość, że nawet w przypadku ograniczonej mobilności, zmiana pozycji (np. krótkotrwałe siedzenie), może przyczynić się do poprawy krążenia krwi i zapobiec problemom takim jak sarkopenia czy odleżyny. Specjaliści często zachęcają pacjentów do delikatnych ćwiczeń już w pierwszych dniach po operacji, podkreślając korzyści związane z mobilnością. Należy jednak pamiętać, że zbyt szybki powrót do intensywnego wysiłku może zwiększyć ryzyko powikłań, takich jak rozejście się rany czy infekcje. Aktywności fizyczne powinny być stopniowe i nadzorowane przez specjalistów terapeutycznych, zapewniając bezpieczny powrót do zdrowia.

Uchylanie się od ćwiczeń rehabilitacyjnych

Pomijanie rehabilitacji związane jest zazwyczaj z dwiema sytuacjami:

  • pacjent czuje się na tyle dobrze, że uważa rehabilitację za niepotrzebną,
  • pacjent czuje się tak źle, że nie ma siły na żadne ćwiczenia.

Tymczasem, rehabilitacja jest niezbędnym elementem terapii pooperacyjnej. Związana jest nie tylko z przywróceniem mobilności. Obejmuje również takie aspekty jak: poprawa krążenia, łagodzenie bólu, zapobieganie zakrzepom, redukcja obrzęków, wzmacnianie mięśni, przywracanie ruchomości stawów, przyspieszanie gojenia się ran oraz minimalizacja widoczności blizn. Jak widać, korzyści z rehabilitacji jest dużo, dlatego po dobraniu odpowiednich ćwiczeń przez specjalistę, powinno się ich przestrzegać.

Stosowanie leków w sposób wybiórczy lub wcale

Systematyczne przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza jest niezbędne w procesie powrotu do zdrowia, także w kontekście prawidłowego gojenia się ran. Przede wszystkim leki przeciwzapalne ograniczają procesy zapalne wokół rany, a to przyczynia się do zmniejszenia obrzęku i przyspieszenia gojenia. Leczenie farmakologiczne ma również wpływ na procesy metaboliczne w organizmie, wspierając produkcję substancji niezbędnych do gojenia, takich jak kolagen. Leki przeciwbólowe pomagają złagodzić dolegliwości, umożliwiając pacjentowi większą mobilność. A to tylko niektóre z działań leków. Przyjmowanie przepisanych medykamentów po operacji to punkt obowiązkowy i nie ma możliwości, by unikać zaleceń lekarza.

Nieprawidłowa dieta

Prawidłowa dieta po operacji pozwala uzyskać szybszy powrót do pełnej sprawności oraz wspiera proces gojenia ran i regeneracji. Dieta pooperacyjna musi być bogata w składniki odżywcze i lekkostrawna. Produkty spożywcze powinny zawierać przede wszystkim mikro- i makroelementy, takie jak: białko, witaminy A, C, E, B12, kwasy Omega 3, cynk i antyoksydanty. Te składniki dostarczają energii, a także przyspieszają procesy naprawcze. Po operacji ważne jest również odpowiednie nawodnienie. Zaleca się spożywać ok 2 litrów płynów dziennie. Do diety warto dołożyć również specjalistyczne produkty, które uzupełnią organizm w aminokwasy – czyli główne substancje budulcowe białek. Jednym z takich produktów jest np. Amino-ther. Wzmacnia on organizm od wewnątrz, regulując metabolizm, wspierając układ odpornościowy, oraz zapobiegając stanom zapalnym.

Zła pielęgnacja rany

Odpowiednio pielęgnowana rana zagoi się dużo szybciej niż ta, pozostawiona do samoistnego wyleczenia lub traktowana w sposób zupełnie niewłaściwy (o błędach w pielęgnacji rany przeczytasz tutaj ). Regularna zmiana opatrunku, oczyszczanie i dezynfekcja rany, a także stosowanie środków, które ułatwiają gojenie rany, to podstawowe punkty, które należy odhaczać na liście rutynowych czynności związanych z pielęgnacją rany. Szczególnie ważna jest odpowiednia prewencja odleżyn. W ich leczeniu sprawdzi się środek, który łatwo aplikuje się nawet w trudno dostępnych i bolących miejscach. Vulnamin Spray wspomaga oczyszczanie ran, a także utrzymuje odpowiednio wilgotne mikrośrodowisko w ranach suchych. Prawidłowa pielęgnacja rany po operacji jest kluczowym elementem całkowitego powrotu do zdrowia pacjenta.

VULNAMIN PWD

VULNAMIN PWD

Proszek Vulnamin PWD wskazany jest do leczenia wolnogojących ran różnego pochodzenia, ze średnim lub obfitym wysiękiem, zarówno oczyszczonych, jak i zakażonych bakteryjnie, płaskich lub jamistych.

Vulnamin Gel

VULNAMIN GEL

Hydrożel: zastosowanie - nawilżanie tkanki martwiczej i pobudzanie jej autolizy, stymulowanie oraz ziarninowanie leżącej pod nią żywej tkanki, w związku z tym ułatwianie oczyszczania dna rany w przypadku pokrycia martwicą, wspomagając regenerację tkanki.

VULNAMIN CREAM

VULNAMIN CREAM

Krem może być stosowany jako środek wspomagający gojenie ran, których nie można zszyć, i które uszkodziły skórę właściwą, takich jak przewlekłe rany wrzodziejące lub odleżyny. Ułatwia szybszą regenerację tkanek i utrzymuje idealną wilgotność sprzyjającą ponownemu nabłonkowaniu uszkodzonej skóry.

MASZ PYTANIA? CHCESZ WIEDZIEĆ JAKI VULNAMIN WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS! 

Blank Form (#1)

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? NAPISZ DO NAS:

[oxy-fluent-form ct_sign_sha256='74090079e6abc68ea7a7bee1ec670f3d92f63e869a9b2493affe210ae14baae9' ct_options='{"ct_id":4,"ct_parent":2,"selector":"-fluent-form-183-6","original":{"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-el-form-control_typography_font-family":{"0":"global","1":"Text"},"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-family":"Josefin Sans","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_text-transform":"uppercase","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-size":"20","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_background_color":"color(5)","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_color":"#ffffff"},"activeselector":false}'][/oxy-fluent-form]
Wyłączny dystrybutor Vulnamin w Polsce
BD Aesthetic Sp. z o.o.
ul. Modlińska 335e, 03-151 Warszawa
+48 22 290 68 70
biuro@bdaesthetic.com
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.