Owrzodzenie żylne podudzi jest przewlekłą chorobą, trudną do wyleczenia. Najczęściej problem ten dotyczy osób starszych, cierpiących na niewydolność żylną lub inne schorzenie, które wiąże się z obciążeniem żył, np. cukrzycę. Czym jest owrzodzenie żylne podudzi? Jakie są metody leczenia tej dolegliwości? Dlaczego warto sięgnąć po produkt na trudno gojące się rany? Wyjaśniamy!
Owrzodzenie żylne podudzi - co to jest i jak powstaje?
Żylne owrzodzenia podudzi należą do grupy najpoważniejszych problemów terapeutycznych. Większość przypadków tego schorzenia jest wywołane niewydolnością żylną, która powstaje na skutek złożonych procesów patologicznych w naczyniach żylnych. Wówczas dochodzi do długotrwałego zastoju krwi żylnej, a dany obszar skóry nie zostaje dostatecznie zaopatrzony w tlen i składniki odżywcze. W efekcie w miejscu objętym niedokrwieniem pojawia się obrzęk oraz stan zapalny prowadzący ostatecznie do owrzodzeń.
VULNAMIN PWD
Proszek Vulnamin PWD wskazany jest do leczenia wolnogojących ran różnego pochodzenia, ze średnim lub obfitym wysiękiem, zarówno oczyszczonych, jak i zakażonych bakteryjnie, płaskich lub jamistych.
Hydrożel: zastosowanie - nawilżanie tkanki martwiczej i pobudzanie jej autolizy, stymulowanie oraz ziarninowanie leżącej pod nią żywej tkanki, w związku z tym ułatwianie oczyszczania dna rany w przypadku pokrycia martwicą, wspomagając regenerację tkanki.
Krem może być stosowany jako środek wspomagający gojenie ran, których nie można zszyć, i które uszkodziły skórę właściwą, takich jak przewlekłe rany wrzodziejące lub odleżyny. Ułatwia szybszą regenerację tkanek i utrzymuje idealną wilgotność sprzyjającą ponownemu nabłonkowaniu uszkodzonej skóry.
Istnieje wiele przyczyn owrzodzenia żylnego podudzi. Natomiast do głównych czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim:
żylaki kończyn dolnych;
zakrzepowe zapalenie żył;
przewlekła niewydolność żylna;
współistniejące choroby przewlekłe (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca);
otyłość;
podeszły wiek;
terapie hormonalne;
choroby nowotworowe;
niski poziom regularnej aktywności fizycznej;
długotrwałe i nadmierne siedzenie bądź stanie.
Owrzodzenie żylne podudzi - objawy
Owrzodzenia żylne podudzi w pierwszej kolejności można poznać po teleangiektazjach, czyli tzw. pajączkach. Do pojawienia się tego typu zmian najczęściej dochodzi w okolicach podudzi i stóp. Ponadto o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu żylnego mogą świadczyć powierzchowne poszerzenia naczyń żylnych o niebieskim zabarwieniu (tzw. żyły siateczkowe), które mieszczą się w dole podkolanowym.
Innymi objawami, które wskazują na owrzodzenia żylne, są, np.:
obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg, przeważnie po długim staniu lub siedzeniu;
przebarwienia w okolicach kostek i goleni;
utrata owłosienia;
swędząca skóra;
kurcze nocne;
stwardnienie i ścieńczenie skóry;
dolegliwości bólowe;
uczucie pieczenia, rozpierania w kończynach dolnych;
duży wysięk;
nieprzyjemny zapach z rany wywołany wczesnym kolonizowaniem się w niej bakterii.
Jak wygląda leczenie owrzodzeń żylnych podudzi?
Wyróżnia się kilka metodleczenia owrzodzeń żylnych podudzi:
Leczenie farmakologiczne — dzięki lekom odpowiednio dobranym przez lekarza dochodzi do poprawy krążenia w układzie żylnym, a także złagodzenia objawów i przyspieszenia procesu gojenia owrzodzeń.
Leczenie miejscowe — polega przede wszystkim na oczyszczaniu rany z martwych tkanek poprzez systematyczne mycie skóry, a także stosowaniu specjalnych preparatów na rany, żelów na owrzodzenia, takich jak Vulnamin® Gel. Produkt ten zawiera, m.in. hialuronian sodu (główny składnik tkanki łącznej), który w aktywny sposób uczestniczy w procesie naprawy uszkodzeń tkanki i gojenia się ran. Ponadto w przypadku leczenia ran ze średnim lub obfitym wysiękiem warto wypróbować proszek Vulnamin® PWD.
Unoszenie nóg — zaleca się w pozycji leżącej unosić nogi powyżej poziomu serca, aby przyspieszyć gojenie i zapobiegać powstaniu kolejnych ran. Najlepiej, aby taki zabieg trwał co najmniej pół godziny i powtarzany przez pacjenta 3-4 razy dziennie.
— rekomendowana metoda dla pacjentów z chorobami układu żylnego polegająca na stosowaniu odpowiednio dopasowanych produktów uciskowych, np. rajstop czy skarpetek. Terapia pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz obrzęk nóg.
Regularna aktywność fizyczna — dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń nóg można wspomóc funkcjonowanie układu krążenia. Zdecydowanie dobrym pomysłem są codzienne spacer.
Profilaktyka - jak nie dopuścić do powstania owrzodzeń żylnych podudzi?
Owrzodzenia podudzi często mają tendencję do nawrotów. Z tego względu nawet po wygojeniu się rany zaleca się działać profilaktycznie, ponieważ w wielu przypadkach to styl życia oraz nawyki pacjenta mają ogromny wpływ na rozwój tego schorzenia. Osoby ze zdiagnozowaną przewlekłą chorobą żył kończyn dolnych powinny:
stosować pończochy lub rajstopy uciskowe;
zadbać o redukcję masy ciała (w przypadku osób z nadwagą);
zaprzestać palić papierosy;
dbać w odpowiedni sposób o skórę nóg, aby zapewnić jej właściwy poziom nawilżenia;
unikać długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, a gdy to niemożliwe wykonywać ćwiczenia angażujące stopy, łydki;
leczyć choroby przewlekłe, np. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze.
Vulnamin Spray na owrzodzenie żylne podudzi
Vulnamin® Spray jest preparatem, który wykazuje działanie zapobiegawcze na rozwój zmian skórnych. Dodatkowo Vulnamin® Spray przyczynia się do zmniejszenia nacieku zapalnego oraz stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu. Co najważniejsze, stosowanie tego środka przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia uszkodzonej skóry, a także ułatwia namnażanie się komórek, co tym samym przyspiesza proces gojenia się ran.
Radosz, Z., Płaszewska-Żywko, L., & Walewska, E. (n.d.). Model opieki nad pacjentem z owrzodzeniem żylnym podudzi. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/204025 [dostęp online: 26.11.2022]
Norman, Gill et al. “Dressings and topical agents for treating venous leg ulcers.” The Cochrane database of systematic reviews vol. 6,6 CD012583. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29906322/ [dostęp online: 26.11.2022]