Gojenie rany — czynniki wspomagające i spowalniające zasklepienie rany, preparaty przyspieszające gojenie ran

Jedne rany goją się szybciej, inne wolniej. Dlaczego tak się dzieje? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest rana, od czego zależy jej gojenie oraz podajemy czynniki wspomagające i opóźniające proces gojenia.

Co to jest i jak powstaje rana? Od czego zależy gojenie rany?

Rana to przerwanie ciągłości tkanek lub narządów. Może powstać na skutek następujących czynników:
● urazy mechaniczne (rany zewnątrzpochodne), np. skaleczenie, zadrapanie, cięcie,
● stany chorobowe (rany wewnątrzpochodne), np. miażdżyca, cukrzyca.

Gojenie rany związane jest z jej rodzajem i sposobem powstania. Rana może goić się przez rychłozrost lub przez ziarninowanie. Rychłozrost polega na “zrośnięciu się” przeciwległych brzegów rany. Podstawą ziarninowania jest natomiast tworzenie nowych naczyń krwionośnych w obszarze rany w celu dostarczenia tlenu, składników odżywczych i innych substancji niezbędnych do naprawy i regeneracji tkanek.

Etapy gojenia rany

Proces gojenia rany zachodzi w 4 podstawowych etapach.

Nazwa fazyCo się dzieje?Jak to wygląda?
wysiękowaNaczynia włosowate są rozszerzone. Może wyciekać osocze, które stanowi początek procesu gojenia.Obrzęk i przekrwienie w okolicach rany. Może wystąpić wyciek osocza.
oczyszczaniaRana oczyszczana jest z drobnoustrojów. Następuje przygotowanie tkanki do odbudowy.Rana jest wilgotna, może pojawić się strup.
proliferacyjnaUaktywniają się specjalne komórki nazywane fibroblastami. Odpowiadają za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czyli substancji niezbędnych do budowy skóry.Zamykanie rany i początek powstawania blizny.
przebudowyNowo wytworzona tkanka łączna staje się coraz bardziej wytrzymała.Blizna staje się płaska i elastyczna, a skóra w miejscu zranienia zaczyna wyglądać na zdrową.


Jak długo goi się rana?

To, ile czasu goi się rana zależy przede wszystkim od jej głębokości i umiejscowienia. Proces gojenia może potrwać zaledwie kilka dni, ale może też ciągnąć się miesiącami.

Czynniki przyspieszające gojenie się rany

Jeśli chcesz, żeby rana goiła się szybko i w miarę bezboleśnie, musisz stosować się do poniższych zaleceń:

  • zaopatrzenie rany: oczyszczenie i zdezynfekowanie,
  • częste zmiany opatrunku,
  • przestrzeganie zasad higieny,
  • zapewnienie wilgotności oraz przepływu powietrza,
  • odpowiednia pielęgnacja: stosowanie produktów przyspieszających gojenie,
  • stosowanie odpowiedniej diety.

Czynniki spowalniające gojenie się rany

Zdarza się jednak, że rany goją się wolniej. Najczęściej mają na to wpływ:

  • niedożywienie,
  • niedobór białka,
  • niedobór witamin i mikroelementów,
  • niedokrwistość,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów),
  • zakażenie,
  • choroby (np. cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, nowotwór).

Jeśli widzisz, że proces gojenia rany się przedłuża, udaj  się do lekarza, w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Preparaty wspierające gojenie się ran – Vulnamin

Do wsparcia procesu gojenia się ran (również ran trudno gojących) polecamy preparaty Vulnamin z unikatową formułą PLAATFORM 4HYAA. Jej bazę stanowi hialuronian sodu oraz 4 specjalnie wyselekcjonowane aminokwasy, odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Vulnamin występuje w czterech postaciach:

● Vulnamin Spray – preparat idealny do stosowania w fazie początkowej rany. Zapobiega jej pogłębianiu oraz zmniejsza naciek zapalny. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. Produkt na gojenie ran w sprayu świetnie sprawdza się do stosowania w trudno dostępnych miejscach.
● Vulnamin Gel – ma postać hydrożelu i wspomaga fazę oczyszczania i granulacji nieoczyszczonych zmian w obrębie skóry. Ranom suchym, przywraca ich wilgotne mikrośrodowisko.
● Vulnamin Cream – krem ułatwia gojenie ran przebiegających z uszkodzeniem skóry właściwej, których nie można zszyć (np. przewlekłe owrzodzenia lub odleżyny). Preparat wspiera proces odbudowy komórek.
● Vulnamin PWD – ma formę proszku i polecany jest do stosowania na rany oczyszczone z opóźnionym gojeniem, ze średnim lub z obfitym wysiękiem. Wspomaga proces tworzenia ziarniny i regeneracji tkanek.

VULNAMIN PWD

VULNAMIN PWD

Proszek Vulnamin PWD wskazany jest do leczenia wolnogojących ran różnego pochodzenia, ze średnim lub obfitym wysiękiem, zarówno oczyszczonych, jak i zakażonych bakteryjnie, płaskich lub jamistych.

Vulnamin Gel

VULNAMIN GEL

Hydrożel: zastosowanie - nawilżanie tkanki martwiczej i pobudzanie jej autolizy, stymulowanie oraz ziarninowanie leżącej pod nią żywej tkanki, w związku z tym ułatwianie oczyszczania dna rany w przypadku pokrycia martwicą, wspomagając regenerację tkanki.

VULNAMIN CREAM

VULNAMIN CREAM

Krem może być stosowany jako środek wspomagający gojenie ran, których nie można zszyć, i które uszkodziły skórę właściwą, takich jak przewlekłe rany wrzodziejące lub odleżyny. Ułatwia szybszą regenerację tkanek i utrzymuje idealną wilgotność sprzyjającą ponownemu nabłonkowaniu uszkodzonej skóry.

MASZ PYTANIA? CHCESZ WIEDZIEĆ JAKI VULNAMIN WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS! 

Blank Form (#1)

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? NAPISZ DO NAS:

[oxy-fluent-form ct_sign_sha256='74090079e6abc68ea7a7bee1ec670f3d92f63e869a9b2493affe210ae14baae9' ct_options='{"ct_id":4,"ct_parent":2,"selector":"-fluent-form-183-6","original":{"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-el-form-control_typography_font-family":{"0":"global","1":"Text"},"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-family":"Josefin Sans","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_text-transform":"uppercase","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-size":"20","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_background_color":"color(5)","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_color":"#ffffff"},"activeselector":false}'][/oxy-fluent-form]
Wyłączny dystrybutor Vulnamin w Polsce
BD Aesthetic Sp. z o.o.
ul. Modlińska 335e, 03-151 Warszawa
+48 22 290 68 70
biuro@bdaesthetic.com
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.