Czym jest cukrzyca? Rodzaje, objawy, diagnostyka i powikłania choroby.

Cukrzyca to problem globalny. Choruje na nią coraz więcej osób, w różnym wieku. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest cukrzyca, jakie są jej przyczyny, jak rozpoznać jej objawy, oraz do jakich powikłań może doprowadzić.

Co to jest cukrzyca i jak ją rozpoznać?

Cukrzyca to choroba, która pojawia się na skutek problemów z produkcją insuliny w organizmie. Insuliny jest zbyt mało albo organizm nie jest w stanie przetwarzać jej w prawidłowy sposób. W związku z tym dochodzi do hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego stężenia cukru we krwi. Wyróżnia się 4 typy cukrzycy:

● cukrzyca typu 1 (insulinozależna)
● cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna)
● cukrzyca typu 3 (inna)
● cukrzyca ciążowa

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w stanie samodzielnie rozpoznać, czy zmagasz się z cukrzycą, odpowiedź brzmi: nie. Możesz natomiast zaobserwować u siebie jej objawy i wtedy udać się do lekarza, który skieruje Cię nie odpowiednie badania. Jakie są pierwsze objawy cukrzycy? Odpowiedź poniżej.

Przyczyny cukrzycy i pierwsze objawy

Cukrzyca bardzo często ma podłoże genetyczne. Czy to oznacza, że na jej rozwój nie ma się żadnego wpływu? Nie do końca. Niejednokrotnie cukrzyca rozwija się ze względu na niezdrowo prowadzony tryb życia, np. brak aktywności fizycznej oraz złą dietę. Jeśli natomiast zauważasz u siebie te objawy, możesz podejrzewać początki cukrzycy:

● nadmierne pragnienie,
● bardzo częste oddawanie moczu,
● wzmożony apetyt,
● utrata wagi bez wyraźnej przyczyny,
● zmęczenie,
● zasłabnięcia,
● wolno gojące się rany i owrzodzenia,
● przesuszenie skóry i jej swędzenie,
● widzenie zamglone,
● nagłe zmiany nastroju.

Diagnostyka cukrzycy – jakie badania należy wykonać?

Podejrzewasz cukrzycę? Co teraz? W pierwszej kolejności udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedz mu o swoich dolegliwościach. Lekarz skieruje Cię na badania krwi oraz wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy. Badania wykonaj na czczo. Zachowaj co najmniej 10 godzin przerwy od ostatniego posiłku, aby wyniki były prawidłowe. Jeśli wartość glukozy w którymś z badań będzie podwyższona, lekarz może stwierdzić cukrzycę, a także skierować Cię na dalsze badania, m.in. oznaczenia glukozy w moczu.

Skutki cukrzycy i późne powikłania cukrzycy.

Cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak kwasica ketonowa, hipoglikemia, udar mózgu, czy też zawał serca. Osoby zmagające się cukrzycą typu I i II są w szczególności narażone na przewlekłe powikłania, m.in.: cukrzycową chorobę oczu, nerek, uszkodzenie zakończeń nerwowych oraz stopę cukrzycową. Ta ostatnia może doprowadzić nawet do amputacji kończyn dolnych. Dzieje się tak, ponieważ osoba chora na cukrzycę, często nie odczuwa bólu związanego z urazem. Nie zdaje więc sobie sprawy z pojawiającego się problemu. Rany zaczynają się pogłębiać, z czasem dochodzi do owrzodzenia, a to z kolei prowadzi do zakażenia.  Stopa cukrzycowa wiąże się z długotrwałym leczeniem, a owrzodzenia powstałe w jej wyniku wymagają specjalnej pielęgnacji. Rany u diabetyków goją się dużo wolniej, dlatego by ułatwić proces regeneracji komórek, warto wspomóc się specjalnymi preparatami, np. Vulnamin. Unikalna formuła PLAATFORM 4HYAA oparta jest na bazie hialuronianu sodu oraz czterech wyselekcjonowanych aminokwasów. Dzięki temu wspomaga utrzymać odpowiednie mikrośrodowisko sprzyjające regeneracji komórek.

Cukrzyca – to zapamiętaj!

Cukrzyca to choroba związana z zaburzeniami produkcji lub działania insuliny. Występuje genetycznie lub pojawia się w związku z nieprawidłowym trybem życia. Niekontrolowana cukrzyca często prowadzi do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, uszkodzenie nerek, czy stopa cukrzycowa. Diagnoza cukrzycy opiera się na badaniach krwi, a kontrola poziomu cukru i regularna opieka medyczna są kluczowe w walce z tą chorobą.

 

Jeśli dotyczy Cię problem owrzodzenia i trudno gojących się ran, użyj do ich pielęgnacji specjalistycznych preparatów. Unikalna formuła pomaga oczyścić rany oraz regeneruje tkanki. Preparat w kremie polecany jest w celu przyspieszenia odnowy komórkowej. Ułatwia utrzymanie prawidłowej wilgotności, dzięki czemu uszkodzony naskórek łatwiej zostanie zastąpiony zdrowym. Sprawdź  https://vulnamin.pl/#produkty

VULNAMIN PWD

VULNAMIN PWD

Proszek Vulnamin PWD wskazany jest do leczenia wolnogojących ran różnego pochodzenia, ze średnim lub obfitym wysiękiem, zarówno oczyszczonych, jak i zakażonych bakteryjnie, płaskich lub jamistych.

Vulnamin Gel

VULNAMIN GEL

Hydrożel: zastosowanie - nawilżanie tkanki martwiczej i pobudzanie jej autolizy, stymulowanie oraz ziarninowanie leżącej pod nią żywej tkanki, w związku z tym ułatwianie oczyszczania dna rany w przypadku pokrycia martwicą, wspomagając regenerację tkanki.

VULNAMIN CREAM

VULNAMIN CREAM

Krem może być stosowany jako środek wspomagający gojenie ran, których nie można zszyć, i które uszkodziły skórę właściwą, takich jak przewlekłe rany wrzodziejące lub odleżyny. Ułatwia szybszą regenerację tkanek i utrzymuje idealną wilgotność sprzyjającą ponownemu nabłonkowaniu uszkodzonej skóry.

MASZ PYTANIA? CHCESZ WIEDZIEĆ JAKI VULNAMIN WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS! 

Blank Form (#1)

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? NAPISZ DO NAS:

[oxy-fluent-form ct_sign_sha256='74090079e6abc68ea7a7bee1ec670f3d92f63e869a9b2493affe210ae14baae9' ct_options='{"ct_id":4,"ct_parent":2,"selector":"-fluent-form-183-6","original":{"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-el-form-control_typography_font-family":{"0":"global","1":"Text"},"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-family":"Josefin Sans","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_text-transform":"uppercase","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-size":"20","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_background_color":"color(5)","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_color":"#ffffff"},"activeselector":false}'][/oxy-fluent-form]
Wyłączny dystrybutor Vulnamin w Polsce
BD Aesthetic Sp. z o.o.
ul. Modlińska 335e, 03-151 Warszawa
+48 22 290 68 70
biuro@bdaesthetic.com
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.