Trudno gojące się rany – jak przyspieszyć ich gojenie?
Trudno gojące się rany
to powód do niepokoju, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do poważnych
powikłań, takich jak martwica czy nawet amputacja. Najbardziej narażone na
występowanie tego typu zmian są osoby starsze, jednak mogą one dotknąć każdego,
bez względu na wiek. Co powinno nas zaniepokoić, jakie czynniki podwyższają
ryzyko występowania trudno gojących się ran oraz co zrobić, gdy już się
pojawią? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie.
Czym są trudno gojące się rany?
Każdy z nas chociaż raz w życiu miał do czynienia z raną i wie , że znacząco obniżają one jakość życia. Rany przewlekłe możemy zaliczyć do jednych z najbardziej uciążliwych, ponieważ goją się bardzo długo, często z nieprzyjemnymi powikłaniami. Trudno gojące się rany występują wtedy, gdy proces regeneracji wydłuża się do ponad 6 tygodni. Jakie rany możemy zakwalifikować do tych przewlekłych?
– owrzodzenie goleni, z czego większość powstaje na tle niewydolności żylnej, zakrzepicy żył głębokich oraz żylaków,
– zespół stopy cukrzycowej (tzw. stopa cukrzycowa, rany cukrzycowe),
– odleżyny,
– rany nowotworowe, popromienne, pooparzeniowe;
Ze względu na złożoną patogenezę ten rodzaj ran wymaga szczególnego, wielokierunkowego podejścia. Podstawą jest codzienna kontrola miejsca uszkodzenia i jej regularne oczyszczanie za pomocą odpowiednio dobranych preparatów. Jednak czasami, pomimo odpowiedniej pielęgnacji, rany nie chcą się goić. Jakie są tego przyczyny?
Rany przewlekłe występują najczęściej u osób w podeszłym wieku, powyżej 60 r.ż. Przyczyn jest wiele, jednak za główną przyjmuje się mniejszą zdolność do regeneracji oraz obecność chorób towarzyszących np. cukrzycy. Jednak czy to oznacza, że ryzyko u osób młodszych nie występuje? Niestety problem ten może dotknąć osoby w każdym wieku, nawet dzieci. Dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja już napoczątkowych etapach gojenia.
Oprócz wieku, stanu ogólnego, niedożywienia oraz chorób towarzyszących najczęstszą przyczyną długiego gojenia się rany jest jej zakażenie. Dlatego też często powtarzamy, jak ważna jest odpowiednia opieka nad newralgicznym miejscem już od samego początku. A do tego niezbędne są specjalnie dobrane środki, które pomogą nam w walce o jak najszybsze wyzdrowienie.
Jak przyspieszyć gojenie ran i co robić, kiedy rana się nie goi?
Przedłużający się stan gojenia przynosi nie tylko ból i codzienny dyskomfort, ale również pogłębiającą się frustrację, a często nawet depresję. Co oprócz wizyt u lekarza można zrobić żeby przyspieszyć regenerację? Niezależnie od rodzaju rany główne zasady postępowania są bardzo zbliżone. Stosując się do czterech poniższych kroków mamy dużą szansę na to, że nasz stan zdrowia szybko ulegnie poprawie.
Oczyszczenie tkanek – podstawę stanowi prawidłowe oczyszczanie miejsca rany, w celu stymulacji procesu odnowy oraz zapobieganiu nadkażeniu.
Kontrola infekcji i zapalenia – na tym etapie najważniejsze jest opanowanie stanu zapalnego oraz nie dopuszczenie do zakażenia. Stosowanie odpowiednich środków antyseptycznych do minimum zredukuje możliwość zainfekowania rany. W przypadku gdy doszło już do zakażenia, niezbędne jest wykonanie posiewu mikrobiologicznego. Jest to kluczowe badanie, które pozwala ocenić rodzaj i ilość patogenów. Czasami konieczne okazuje się wdrożenie antybiotyku.
Utrzymanie wilgotnego środowiska – jest to etap, który znacząco przyspiesza proces regeneracji. Zachowanie odpowiedniej wilgotności rany pozwoli na jej prawidłowe i szybsze gojenie, w porównaniu z raną w środowisku suchym, która charakteryzuje się zwiększonym wysiękiem.
Obserwacja rany i okolicznych tkanek – codzienna kontrola podczas zmiany opatrunku jest niezbędna, żeby ocenić czy zmiana goi się prawidłowo. Powinniśmy zauważyć powstawanie jaśniejszych brzegów wokół rany, co jest oznaką tworzenia się nowego naskórka. Etap ten pozwoli również na szybką interwencję w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Vulnamin na trudno gojące się rany - dlaczego tak dobrze działa?
Stosując powyższe 4 zasady, możemy znacząco zwiększyć szanse na prawidłowe i szybkie gojenie się ran przewlekłych. Jednak jakiego środka użyć, żeby mieć pewność jego skuteczności, a przede wszystkim bezpieczeństwa? Jednym z takich preparatów jest Vulnamin® Cream, wyrób medyczny, który wpływa na szybszą regenerację tkanek oraz utrzymanie optymalnego nawilżenia rany. Zawiera formułę HY4AA, która składa się z hialuronianu sodu oraz aminokwasów niezbędnych w procesie tworzenia się kolagenu, oraz nowych tkanek. Vulnamin wspomaga każdy etap gojenia poprzez:
redukcję odpowiedzi zapalnej,
aktywację namnażania fibroblastów,
stymulację wytwarzania nowych włókien kolagenowych.
Kwas hialuronowy jest obecny na każdym etapie gojenie, ponieważ stymuluje namnażanie się komórek, jak również zatrzymuje wodę, ma właściwości przeciwutleniające oraz zapewnia warstwę ochronną w miejscu uszkodzenia. Aminokwasy (glicyna, leucyna, prolina, lizyna) zostały dobrane w takiej ilości i proporcji, żeby stymulować produkcję kolagenu. Dzięki temu dochodzi do odbudowy macierzy zewnątrzkomórkowej i w efekcie przyspieszenia regeneracji tkanek.
Gojenie się ran to proces wieloetapowy i niezwykle złożony. Jest to temat trudny, ale warty poruszenia, ponieważ wiele osób czuje się zagubionych, kiedy zaczyna on dotyczyć właśnie ich. Często również chcemy pomóc najbliższej osobie, która cierpi z powodu ran przewlekłych. Dlatego tak ważna jest edukacja, która wskaże najwłaściwsze postępowanie na każdym z etapów gojenia.