6 przyczyn, dlaczego rany się nie goją. Poznaj je w porę.

Organizm posiada naturalną umiejętność regeneracji. Co jednak, gdy rany się nie goją? W tym artykule wyjaśnimy, jak przebiega prawidłowy proces gojenia się rany oraz wymienimy najczęstsze przyczyny, powodujące zatrzymanie faz odbudowy komórek.

Procesy prawidłowego gojenia się rany – poznaj je

Gojenie się rany jest procesem, którego efektem jest wytworzenie zdrowych komórek i zamknięcie rany. Warto też wiedzieć, że po każdej ranie pozostaje blizna. Niektóre są jednak tak małe, że po prostu ich nie widać. Jak rozpoznać, że rana goi się prawidłowo?
Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że proces gojenia rany, zachodzi w 4 podstawowych fazach: wysiękowej, oczyszczania, proliferacyjnej oraz przebudowy. Podczas gojenia się może wystąpić delikatny wyciek osocza, a także powstać strup. W miarę gojenia, ból w ranie staje się coraz mniejszy, zaczerwienienie i obrzęk znikają. Dochodzi do skurczenia rany i w końcu jej zagojenia.

Rany się nie goją? Poznaj przyczyny

Prawidłowe rany goją się w przeciągu kilkunastu dni, trudno gojące się rany (czyli rany przewlekłe, np. owrzodzenia, odleżyny) potrzebują natomiast kilkunastu tygodni. Jeśli masz do czynienia z raną, która goi się dłużej niż 6 tygodni, powinno to wzbudzić Twój niepokój.Jakie są najczęstsze przyczyny nie gojących się ran?

● Problemy z krążeniem: słabe krążenie krwi może powodować niedotlenienie, a także utrudnić organizmowi usuwanie toksyn i odpadów metabolicznych z obszaru rany.
● Nadmiar wysięku: zbyt duża ilość wysięku powoduje rozwój bakterii. Nadmiar wilgoci opóźnia proces tworzenia struktury potrzebnej do odbudowy tkanek.
● Niedobór białka: aminokwasy zawarte w białku są podstawowym budulcem organizmu. Wpływają na produkcję kolagenu, który jest niezbędny przy procesie gojenia rany. Przy trudno gojących się ranach, warto zatem uzupełnić codzienną dietę specjalnie opracowanymi środkami dietetycznymi. Aminother pro zawiera opatentowaną kombinację 10 rodzajów aminokwasów w połączeniu z 3 kwasami organicznymi oraz wzmocnioną witaminami B1 i B6. Produkt poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, a także wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia.
● Martwica: obciążenie nekrotyczne stwarza idealne środowisko dla rozwoju bakterii. W tym wypadku najlepszą metodą jest usunięcie przez lekarza martwych tkanek z rany.
● Zakażenie: infekcja to sytuacja, w której w organizmie zasiedlają się obce drobnoustroje. Obciążają zasoby energetyczne organizmu i pozbawiają go umiejętności regeneracji.
● Cukrzyca: zbyt dużo glukozy we krwi osłabia białe krwinki. Przez to nie są one w stanie walczyć z bakteriami, a to prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu, a także opóźnia proces gojenia się ran. Diabetycy narażeni są na częste infekcje i stany zapalne, a to z kolei wywołuje kolejne choroby, m.in owrzodzenia i przetoki.

Gojenie się rany – nie bagatelizuj sytuacji!

Prawidłowe gojenie się rany trwa maksymalnie kilkanaście dni, w zależności od jej umiejscowienia i głębokości. Jeśli proces ten się przedłuża jest to niepokojący znak. Trudno gojące się rany są objawem innych schorzeń i nie należy ich bagatelizować. Pamiętaj, że nieleczone choroby prowadzą do większych powikłań, a niezagojona w porę rana, poszerzy infekcję.

VULNAMIN PWD

VULNAMIN PWD

Proszek Vulnamin PWD wskazany jest do leczenia wolnogojących ran różnego pochodzenia, ze średnim lub obfitym wysiękiem, zarówno oczyszczonych, jak i zakażonych bakteryjnie, płaskich lub jamistych.

Vulnamin Gel

VULNAMIN GEL

Hydrożel: zastosowanie - nawilżanie tkanki martwiczej i pobudzanie jej autolizy, stymulowanie oraz ziarninowanie leżącej pod nią żywej tkanki, w związku z tym ułatwianie oczyszczania dna rany w przypadku pokrycia martwicą, wspomagając regenerację tkanki.

VULNAMIN CREAM

VULNAMIN CREAM

Krem może być stosowany jako środek wspomagający gojenie ran, których nie można zszyć, i które uszkodziły skórę właściwą, takich jak przewlekłe rany wrzodziejące lub odleżyny. Ułatwia szybszą regenerację tkanek i utrzymuje idealną wilgotność sprzyjającą ponownemu nabłonkowaniu uszkodzonej skóry.

MASZ PYTANIA? CHCESZ WIEDZIEĆ JAKI VULNAMIN WYBRAĆ? NAPISZ DO NAS! 

Blank Form (#1)

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? NAPISZ DO NAS:

[oxy-fluent-form ct_sign_sha256='74090079e6abc68ea7a7bee1ec670f3d92f63e869a9b2493affe210ae14baae9' ct_options='{"ct_id":4,"ct_parent":2,"selector":"-fluent-form-183-6","original":{"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-el-form-control_typography_font-family":{"0":"global","1":"Text"},"oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-family":"Josefin Sans","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_text-transform":"uppercase","oxy-fluent-form_-fluentform -ff-btn-submit_typography_font-size":"20","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_background_color":"color(5)","oxy-fluent-form_slug_fluentformffbtnsubmit_color":"#ffffff"},"activeselector":false}'][/oxy-fluent-form]
Wyłączny dystrybutor Vulnamin w Polsce
BD Aesthetic Sp. z o.o.
ul. Modlińska 335e, 03-151 Warszawa
+48 22 290 68 70
biuro@bdaesthetic.com
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.